GÜMRÜKLEME

• Siparişin değeri 1 (bir) takvim ayı içerisinde 300 doları geçmezse, herhangi bir gümrük vergisine tabi olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, ticari amacının gümrük idareleri tarafından bildirilmesi halinde veya 300 $ 'ı aşması halinde, mevzuata uygun olarak gümrük terminolojisinde belirtilen tutarda ücret alınacaktır. Ayrıca gümrük vergisi maksimum ücretin % 36’ı olduğunu unutmayın. Cari aya ait limitinizi hesaplarken hem siparişlerinizin tutarının hem de teslimat miktarının dikkate alındığını lütfen unutmayın.

1. 1 takvim ayı içerisinde siparişlerin toplam değeri 300 doları aştığında,

2. Sipariş ettiğiniz ürünün ticari amaçla olduğu gümrük idaresi tarafından belirlenirse,

3. Ülkeye ithalatı yasak olan ürünler varsa, siparişiniz gümrükte durdurulabilir.

• Limit aşılmadığı takdirde müşteri istediği sayıda koli getirebilir. Ayda 2'den fazla aynı ürün siparişi verirken, bu ürünlerin satış için olup olmadıklarını belirlemek amaçlı gümrük tarafından gözaltına alınabileceği unutulmamalıdır. Satış amaçlı olduğu belirlenen siparişler için gümrük vergisi ödenilmektetir.

• Gümrük yetkililerince tutulan koliyi sadece kolinin sahibi teslim alabilir. Koli teslim almak için önce müşteri ofisimize gelerek koli (ler) için teslimat ücretini öder ve makbuzu ve barkodu alır. Daha sonra bu belgelere dayanarak Hava Taşımacılığı Baş Gümrük İdaresine koli (ler) hakkında detaylı bilgi almak ve resmileştirmek için başvurabilir ve Bakü Kargo Terminalinde depolama masraflarını ödedikten sonra teslim alabilir.

• Aylık limit, sipariş tarihine göre değil, paketin gümrük sistemine kayıt tarihine göre hesaplanır. Müşterinin paketi, sistemde "Yolda" durumuna geçtiğinde gümrük sistemine eklenir.

Siparişleriniz “Beyan bekliyor” durumuna düştükten sonra Azerbaycan'a gönderilebilmesi için onları gümrüğe beyan etmelisiniz. Bununla ilgili sipariş detayında size gereken tüm bilgiler verilmiş olacaktır. Herhangi bir sebepten dolayı siparişleriniz beyan edilmediği durumda bizim Türkiye depomuzda bekletilecektir. Fakat 30 gün içinde beyan edilmeyen siparişlerinize sahiplik durumundan ve söz söyleme hakkından men edilmiş olacaksınız.